Sztuka skutecznego przywództwa – recenzja (patronat medialny)
Maciej Chabowski   
poniedziałek, 04 listopada 2013 08:56

W moim osobistym rankingu książek wartościowych dla czytelników pracujących w biznesie szczególnie cenię dwie kategorie. Pierwsza to dobrze napisane podręczniki naukowe zawierające dużo odniesień do praktyki z zakresu szeroko pojętego zarządzania. Pozwalają one zaktualizować wiedzę zawodową i budować efektywne rozwiązania w oparciu o sprawdzone empirycznie modele. Drugą kategorię stanowią opracowania przedstawiające ciekawe i innowacyjne koncepcje wykorzystywane przez liderów rynku oraz największe postacie ze świata biznesu. Te z kolei - mimo, że na ogół daleko im do akademickich ideałów merytorycznych – cechuje na ogół wyjątkowa moc inspirowania i motywowania do wdrażania zmian w codziennym działaniu.

Książka, którą zdecydowaliśmy się objąć naszym patronatem, a jednocześnie aktywnie zachęcać do jej lektury innych, łączy w sobie cechy obu wymienionych wyżej rodzajów publikacji. Jej autor, Terry R. Bacon, przedstawia w niej ciekawą analizę przywództwa i władzy. Przyznaję w tym miejscu, że sam temat może się wydawać Czytelnikowi już nieco wyczerpany. Okazuje się jednak, że niekoniecznie. Czym zatem książka Bacona wyróżnia się na tle innych? Przede wszystkim stanowi sprawne połączenie wiedzy i inspiracji. Autor odkrywa przed nami różnorodne aspekty władzy. Z jednej strony przedstawia nam - typowe dla takich opracowań - uwarunkowania osobowościowe skutecznego przywództwa. Z drugiej jednak, przeprowadza interesującą analizę strategicznego znaczenia wiedzy, która im bardziej wszechstronna, tym potężniejsze daje możliwości.  Poszukując reguł opartych o badania naukowe omawia także w końcu rolę pozyskiwanych przez liderów informacji czy charyzmy. Wszystkie przedstawione przez Bacona aspekty logicznie łączą się w całość budując kontekst ułatwiający czytelnikowi zrozumienie mechanizmów odpowiedzialnych za kształtowanie się autorytetu i skuteczności w zarządzaniu ludźmi.

Dla mnie jako osoby, której trudno jest znaleźć czas na lekturę wysublimowanych i wymagających intensywnej uwagi wywodów, istotną wartością „Sztuki skutecznego przywództwa” jest jeszcze jedna rzecz. Tekst cechuje zrozumiały (ale nie banalny) język jakim posługuje się autor. Pozbawioną akademickiej bufonady językowej książkę czyta się dzięki temu o wiele przyjemniej, a wynikający z lektury rozwój nie jest okupiony ani jedną kroplą intelektualnego potu.

Poza walorami typowo merytorycznymi, Bacon dołożył wielu starań, aby swoje tezy zobrazować licznymi odniesieniami do realnych sytuacji i postaci. Warto w tym miejscu zauważyć, że nie boi się on analizy bardzo różnych – często kontrowersyjnych i dwuznacznych – przykładów. W jego książce znajdziemy odniesienia nie tylko do znanych menedżerów, ale też historie polityków, celebrytów, postaci historycznych czy literackich. Wśród nich znalazły się portrety osób takich jak: Dick Cheney, Bill Gates, Jeff Bezos, Eleanor Roosevelt, George W. Bush, Brad Pitt, Martin Luther King, Mark Zuckerberg czy Warren Buffet. Ich historie nie tylko ciekawią, ale i inspirują dodając książce intelektualnej lekkości, która zachęca do zagłębiania się w kolejne meandry omawianych zagadnień.

Z powyższych powodów szczerze polecam lekturę „Sztuki skutecznego przywództwa”, która ukazała się właśnie nakładem Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego. Wierzę, że dla wielu z Was będzie ona jedną z bardziej inspirujących książek przeczytanych w ostatnim czasie.

 

Partnerzy

Psychologia Społeczna Grupa Trenerska SkillsDesigners
PTTB Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne