Myślę więc jestem. 50 łamigłówek wspomagających twórcze myślenie
Maciej Chabowski   
środa, 28 lipca 2010 08:05

Podczas szkoleń bardzo często zdarza się, że trener przeprowadza ćwiczenia, których celem jest rozluźnienie uczestników lub pobudzenie ich do myślenia i kreatywnego podejścia do analizowanego zagadnienia. Skąd wziąć takie krótkie ćwiczenia? Warto skorzystać z tych, które proponuje nam Charles Phillips w swojej książce „Myślę więc jestem. 50 łamigłówek wspomagających twórcze myślenie”.

Zawiera ona zestaw łatwych do przeprowadzenia i ciekawych zadań rozwijających kreatywność i umiejętność nieszablonowego podejścia do problemów. Poza czysto praktyczną formą, niewątpliwą zaleta jest różnorodność i zróżnicowany poziom tych łamigłówek. Znajdziemy w niej zadania logiczne, zagadki rysunkowe czy ćwiczenia na percepcję. Wszystkie je można stosować zarówno w szkoleniach biznesowych jaki tych mniej komercyjnych, których odbiorcami jest np. młodzież.

Interesująca jest także sama forma tej książki. Phillips zadbał o to, aby podać czytelnikowi średni czas trwania zadań, wskazówki dotyczące kierunku myślenia oraz oczywiście same rozwiązania. Sama książka zawiera też miejsce na własne notatki (np. dotyczące spostrzeżeń z realizacji lub pomysłów dotyczących innych wariantów ćwiczeń), a jej niewielki format sprawia, że można ją ze sobą zabrać dosłownie wszędzie bez obaw o miejsce, które zajmie w kieszeni czy w torbie.

Poza zastosowaniem w szkoleniach, nadaje się ona doskonale jako rozrywka intelektualna. Stąd też polecam ją nie tylko psychologom, czy szkoleniowcom, ale wszystkim, którzy lubią gimnastykę umysłu na poziomie. Polecam!

 

Partnerzy

Psychologia Społeczna Grupa Trenerska SkillsDesigners
PTTB Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne