Wielkość grupy a efektywność w rozwiązywaniu problemu
Maciej Chabowski   
piątek, 02 października 2009 00:00

Nie od dziś wiadomo, że współpraca w zespole się opłaca. Wielu specjalistów zastanawia się jednak nad tym, jaka wielkość grupy jest optymalna do określonych zadań. Badanie z 2006 roku opublikowane w czasopiśmie „Journal of Personality and Social Psychology” sugeruje, że zespoły trzyosobowe są w stanie rozwiązać trudne problemy lepiej, niż nawet najlepsza z osób pracujących samodzielnie.

Naukowcy przebadali blisko 760 studentów z University of Illinois. Uczestnicy rozwiązywali zadania problemowe dotyczące kodowania liter i liczb. Nad zadaniami pracowali indywidualnie i grupowo. Na pierwszy rzut oka wydawałoby się, że tego typu eksperyment to bardziej powielenie już przeprowadzonych badań. Okazuje się jednak, że nie do końca. Dotychczas uważano, że współpraca w zespole najlepiej sprawdza się w przypadku zadań o średniej trudności. Eksperyment przeprowadzony przez zespół Patricka Laughlina pokazuje, że w przypadku zespołów trzyosobowych współpraca przynosi lepsze rezultaty także w rozwiązywaniu zadań trudnych.

Początkowo naukowcy zakładali, że grupy dwuosobowe będą osiągać efekty lepsze niż jednostki pracujące indywidualnie. W rzeczywistości okazało się jednak, że zespoły złożone z dwóch osób pracują na tym samym poziomie i z podobnymi rezultatami, co badani pracujący samodzielnie. To jednak nie koniec zaskakujących wyników. Grupy trzy-, cztero- i pięcioosobowe uzyskiwały znacznie lepsze wyniki, niż w taka sama liczba "najlepszych jednostek" i grupy dwuosobowe, ALE w przypadku grup trzyosobowych efekty pracy są jednakowe i zespoły te nie różnią się od siebie pod względem wydajności. Wyniki tego badania sugerują więc, że aby zadanie było wykonane w sposób jakościowo lepszy niż czynią to najlepsze jednostki indywidualnie, wskazane jest przydzielenie do jego wykonania trzech współpracujących ze sobą osób.

Badanie Laughlina i jego zespołu ma szereg implikacji dla nauki, ale i dla biznesu. Otrzymane wyniki wskazują, że zespoły trzyosobowe są bardziej efektywne i bardziej dokładne w rozwiązywaniu umiarkowanie trudnych problemów wymagających użycia logiki, kompetencji werbalnych i myślenia jakościowego. Autorzy podkreślają jednak konieczność dalszych eksperymentów, aby możliwe stało się ustalenie czy takie zespoły są bardziej skuteczne także w rozwiązywaniu innych rodzajów zadań.

Źródło: Laughlin P., Hatch E., Silver J. & Boh L. (2006) Groups Perform Better Than the Best Individuals on Letters-to-Numbers Problems: Effects of Group Size, Journal of Personality and Social Psychology, Vol. 90, No. 4.

 

Partnerzy

Psychologia Społeczna Grupa Trenerska SkillsDesigners
PTTB Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne