Oferty pracy w okresie wakacyjnym
Redakcja   
środa, 03 sierpnia 2011 13:38

Wielu z nas jest przekonanych, że w wakacje nie warto szukać nowej pracy, bo firmy zawieszają procesy rekrutacyjne. Nic bardziej mylnego. Jak wynika z danych serwisu Pracuj.pl, ofert w okresie letnim jest nawet więcej niż w poprzedzających go miesiącach i coraz częściej są to propozycje pracy stałej a nie sezonowej.

W ubiegłym roku w lipcu i sierpniu pracodawcy zamieścili w serwisie Pracuj.pl po blisko 21 tys. ofert pracy, podczas gdy w czerwcu nieco ponad 18 tysięcy. Z taką tendencją mieliśmy też do czynienia w 2009 roku. Podobnie może być w tym roku. W bardzo dobrym dla szukających pracy czerwcu firmy oferowały na Pracuj.pl ponad 28 tys. miejsc pracy, a wstępne dane za lipiec pokazują, że będzie ich równie dużo.

Powszechne przekonanie o tym, że w wakacje szuka się głównie osób do pracy sezonowej lub na zastępstwo, i dlatego nie warto szukać stałej pracy tylko poczekać do września, jest zdaniem rekruterów błędne. – Owszem w wakacje występuje zwiększone zapotrzebowanie na stanowiska, na których wymagana jest ciągłość pracy. W przypadku specjalistów są to z pewnością obszary związane z księgowością, administracją i IT, ale sezon letni to przede wszystkim czas poszukiwania stałych pracowników. Pamiętajmy, że plany urlopowe przygotowuje się zwykle z większym wyprzedzeniem i firmy już na wiosnę planują zastępstwa, a w lipcu i sierpniu szukają raczej stałych pracowników – przekonuje Dagmara Bałuszz Antal International, firmy rekrutującej specjalistów i menedżerów.

Warto też pamiętać, że nawet praca tymczasowa czy praca na zastępstwo mogą być okazją do zdobycia stałej pracy - Obie te formy nierzadko są pierwszym krokiem do nawiązania z firmą długofalowej współpracy, dlatego nawet jeśli szukamy stałej pracy warto rozważyć taką propozycję. Szczególnie, gdy dotyczy ona firmy czy sektora, który nas interesuje. – dodaje Dagmara Bałusz z Antal International.

Wakacje sprzyjają szukaniu nowej pracy także dlatego, że część urlopu możemy wykorzystać na intensywne wysyłanie aplikacji, chodzenie na rozmowy, a przede wszystkim na to, by na spokojnie zastanowić się nad rozwojem swojej kariery zawodowej. – Wakacje czy urlop to dobry czas, żeby z dystansem przyjrzeć się swojej karierze i szukać nowych inspiracji w obszarze zawodowym. Warto wówczas ”odświeżyć” swoje CV, na przykład selekcjonując informacje pod kątem branży, w której szukamy pracy. Może się okazać, że odpoczynek na leżaku przyniesie owocne rezultaty – mówi Ewelina Stala z serwisu Architekcikariery.pl.

Źródło: Pracuj.pl

 

Partnerzy

Psychologia Społeczna Grupa Trenerska SkillsDesigners
PTTB Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne